Koolinoorte kirja- ja mõttetalgud „Kas ma Eestit unes nägin?“

Loomise kuupäev 17.01.2024

President Alar Karis kutsub kolmandat korda jaanuaris-veebruaris kooliõpilasi vanuses 7-19 aastat kirja- ja mõttetalgutele. Teema „Kas ma Eestit unes nägin?“ tõukub luuletaja Juhan Liivi luuletusest, kelle 160. sünniaastapäeva tänavu tähistame.

Kui Juhan Liiv samanimelise luuletuse 1895. aastal kirjutas, võis Eestist tõesti ainult und näha. See oli miski, millest vaid väga salamisi unistada võidi, sest ühele vasttärganud rahvale oli oma riik veel midagi kujuteldamatut. Ometi vaid paar aastakümmet hiljem ta sündis.

Kui tänane noor Eestit unes näeks, siis mida ta näeks või näha tahaks? Milline see Eesti oleks? Mõni võib seal näha mineviku kuma, mõni oleviku peegeldust. Keegi kujutleb hoopis tuleviku Eestit. Või meenuvad seigad äsja möödunud päevast, mis oli võrratu või milles mõni asi oleks võinud teisiti olla. Mõni näeb und täis lootust ja ilu, mõni aga oma või sõbra isiklikke muresid. Mõni näeb oma esivanemaid, mõni oma järeltulijaid. Mõni ennast kusagil Eestimaal, teine pisut Eestimaad kusagil enda sees.

Iga noor saab näha oma unes seda, mis tal sügaval sisimas hingel on. Ja vahel saab unes näha seda, mida ilmsi ehk kellelegi rääkida ei tihka.

Presidendile võib kirjutada vabas vormis kuni kahe A4 lehekülje või kuni 5000 tähemärgi pikkuse teksti nii käsitsi kui elektrooniliselt. Vabariigi Presidendi Kantselei leiab säravamate kirjutiste autorite mõtete ja kirjatööde avaldamiseks võimaluse, avaldab valiku mõtetest suvisel parginäitusel Kadriorus ning kutsub osa kirjutajatest tänuks Roosiaeda.

Kirjatööd on oodatud vabariigi aastapäevale eelneval nädalal 14. veebruariks Vabariigi Presidendi Kantseleisse aadressil A. Weizenbergi 39, 15050 Tallinn, või e-kirjaga saates aadressil kirjutaEestile@vpk.ee. Kirjatööd saates palume juurde lisada nimi, vanus, kool ja klass, aadress ja telefoninumber.

Kirjatüki saatmisega kinnitab autor, et tegemist on tema iseseisvalt loodud tööga. Samuti annab autor või tema seaduslik esindaja, kui kirjutaja vanus on alla 18 aasta, kirjutise saatmisega nõusoleku nime ja teksti kasutamiseks ning avaldamiseks.

Lisateavet saab küsida aadressil kirjutaEestile@vpk.ee või telefonilt 631 6202.

Viimati muudetud 17.01.2024.